1. Na 500 km ušetříte v noci 478 Kč: České Superchargery ale nemají stejné ceny

    Noční nabíjení na českém Superchargeru srazí cenu z 12,30 na 6,50 Kč/kWh a na 500 km ušetří 478 Kč, jenže v Lovosicích zaplatíte až 14,20 Kč a noční sleva tam chybí. Srovnali jsme 12 stanic z našeho katalogu dle tarifů pro vozy Tesla k 26. 10. 2026.

    · Tech › Automoto

  2. 1 000 km v 90místném elektrickém letadle: z Prahy dá Paříž, ale Londýn mu chybí

    Nizozemský Elysian E9X pro 90 lidí začne na doletu 800 km a míří na 1 000 km. Z Prahy tak první verzi unikne i Paříž (883 km). Jde přitom o vzdálenost vzdušnou čarou, výrobce tají parametry baterie a start v roce 2034 je zatím jen plán.

    · Tech › Automoto

  3. Největší Tesla Supercharger světa v Lost Hills má 164 stojanů, ale bez lounge

    Areál Tesla Oasis v Lost Hills nabízí 164 stojanů, 11 MW solárů a 39MWh baterie. Prohlídku však zprostředkovala jen média z videa. Tesla stanici sama neokomentovala a dříve slibovaný lounge tak zůstává nepotvrzený.

    · Tech › Automoto

  4. BYD Fang Cheng Bao hlásí 600 000 aut: Továrny nestíhají tempo novinek

    Značka Fang Cheng Bao od BYD překonala milník 600 000 prodaných vozů za pouhé tři roky. Poptávka však naráží na zpožděné dodávky před premiérou vlajkového SUV Ti 9.

    · Tech › Automoto

  5. Smart #5 v Česku od 1 099 000 Kč. Nabíjení 400 kW ale až od 1,3 milionu

    Smart #5 stojí v Česku od 1 099 000 Kč, nabíjení 400 kW ale nabízí až verze Pro+ od 1 299 000 Kč. Základní Pro se 76kWh LFP baterií nabíjí maximálně 150 kW. Projdeme šest verzí, jejich ceny a výhrady.

    · Tech › Automoto

  6. Xpeng poprvé pokořil 50 tisíc aut, Nio ztrácí a aliance Huawei se propadla

    Xpeng poprvé dodal přes 50 tisíc vozů a Leapmotor překonal 100 tisíc. Naopak Nio po 31 měsících meziročně kleslo a aliance Huawei HIMA spadla o polovinu.

    · Tech › Automoto

  7. Toyota ukázala pět terénních konceptů Woodland. Elektrické bZ mlčí

    Toyota představila na veletrhu SEMA 2026 pět konceptů Woodland se zvýšeným podvozkem a terénními koly. Drsnou úpravu dostalo i elektrické SUV bZ, jeho technické parametry ale neuvedla.

    · Tech › Automoto

  8. Ztráta 5,82 miliardy eur: Volkswagen pozastavil vývoj ID. Golf, ale neruší ho

    Volkswagen dočasně pozastavil vývoj elektrického ID. Golf, protože značka osobních vozů prodělala 182 milionů eur. Celý koncern vykázal za 3. čtvrtletí 2026 ztrátu 5,82 miliardy eur. Jde pouze o pauzu bez termínu obnovení, nikoli o zrušení modelu.

    · Tech › Automoto

  9. O 30 % účinnější pohon Fordu proti BYD: v praxi přidá jen 11 km

    Ford na hovoru k výsledkům uvedl, že jeho nový pohon je o 30 % účinnější než u BYD. Náš přepočet z 90 % na 93 % ale ukazuje nárůst dojezdu jen o 3,3 %, tedy asi o 11 km. Velikost baterie chystaného pickupu Fathom přitom automobilka nezveřejnila.

    · Tech › Automoto

  10. Tři finalisté Auto roku 2027 stojí pod 700 000 Kč, ale dají jen 330 km

    Nejlevnější finalista Auto roku 2027 vyjde na 478 000 Kč, za dojezd nad 600 km ale dáte přes 1 540 000 Kč. Ceny vycházejí ze základních variant v katalogu evmagazin.cz a uváděné dojezdy jsou normované hodnoty WLTP, nikoli reálný provoz.

    · Tech › Automoto

  11. E.ON v Itálii převzal hotovou síť: čtyři parky a 64 ultrarychlých bodů

    E.ON Drive Infrastructure převzal stoprocentní podíl v italské dceři SMATRICS EnBW. Získal tím čtyři ultrarychlé dobíjecí parky a 64 dobíjecích bodů podél klíčových dálničních tahů přes Alpy a v severní Itálii.

    · Tech › Automoto

  12. Xpeng P7+ od 1 079 900 Kč slibuje 12 minut, ale jen na nejsilnějších stojanech

    Xpeng P7+ stojí v Česku od 1 079 900 Kč a výrobce slibuje nabití z 10 na 80 % za 12 minut. Platí to ale jen na stojanech kolem 450 kW, základní verze zvládne 350 kW.

    · Tech › Automoto

  13. Zimních 400 km v našem katalogu začíná až na 949 000 Kč. Co levnější vozy?

    Z 168 vozů v katalogu evmagazin.cz zvládne 400 km v zimě 19 až 73 modelů podle výše ztráty, nejlevnější za 949 000 Kč. Pod 900 tisíc neuspěje žádný ze 46 vozů. Jde o přepočet katalogového WLTP modelovanou zimní ztrátou 20 až 35 %, ne o měření.

    · Tech › Automoto

  14. Křemíkové anody míří do Španělska. Group14 postaví továrnu v Saguntu

    Group14 Technologies získala 150 milionů eur a postaví ve španělském Saguntu závod na křemíkový materiál SCC55 s kapacitou 10 GWh. Evropská produkce má posílit dodavatelské řetězce baterií, výstavba však začne až v roce 2028.

    · Tech › Automoto

  15. Kia PV5 Passenger: kufr pro pět lidí a dovolenou, ale strop 135 km/h

    Elektrická Kia PV5 Passenger nabízí kufr o objemu 1 320 litrů, posuvné dveře a až sedm míst. Platí se za to rychlostí nejvýše 135 km/h a spotřebou, která v testu 1000 km vyšla na 295 Wh/km místo normovaných 193.

    · Tech › Automoto

  16. GAC v Thajsku rozjel výrobu baterií. První pack už sjel z linky

    Bateriová divize Inpow spadající pod koncern GAC spustila 29. října sériovou výrobu akumulátorů v Thajsku. První lokálně zkompletovaný pack je určen pro elektromobily; GAC tam zároveň rozšiřuje montáž vozů a síť rychlonabíječek.

    · Tech › Automoto

  17. Elektromobily v EU poprvé porazily benzin i naftu dohromady. Česko ale zaostává

    Elektromobily v Evropské unii poprvé v historii překonaly čistě benzinová i naftová auta dohromady. Ve třetím čtvrtletí 2026 se jich prodalo přes 710 tisíc, zatímco čistě spalovací vozy dohromady zaostaly. Hybridy přesto zůstávají jedničkou a Česko se drží zpátky.

    · Tech › Automoto

  18. Toyota chystá nový hybrid 1.5 na společné platformě s elektromobily

    Toyota vyvíjí novou generaci hybridního pohonu se čtyřválcovými motory o objemu 1,5 litru, které navrhla tak, aby sdílely modulární platformu s čistě bateriovými elektromobily. Automobilka cílí na snížení spotřeby o více než 15 procent.

    · Tech › Automoto

  19. Lynk & Co 02 má v Česku cenu od 899 995 Kč, Core postrádá tepelné čerpadlo

    Lynk & Co 02 nabízí 200 kW a získal pět hvězd v testu Euro NCAP. Český financovací příklad začíná na 899 995 Kč. Základní Core podle našeho katalogu nemá tepelné čerpadlo a na dálnici ujede podle EV Database v mrazu jen asi 250 km.

    · Tech › Automoto

  20. Li i6 vyměnilo Nvidii za vlastní čip, základní cena v Číně se nemění

    Li Auto pro rok 2026 modernizuje elektrické SUV i6. Při stejné základní ceně v Číně nabízí 96 kWh baterii a vlastní čip Mach M100 s výkonem 1 280 TOPS.

    · Tech › Automoto

  21. Británie přebírá Euro 7. Limity baterií platí i pro plug-in hybridy

    Velká Británie zavede normu Euro 7 pro osobní auta, dodávky i další vozidla. Pravidla stanoví minimální zachování kapacity baterií elektromobilů a plug-in hybridů, nejde ale o garanci pro každý vůz. Povinnost pro nové registrace osobních aut a dodávek začne 29. listopadu 2027.

    · Tech › Automoto

  22. BYD Qin Plus DM-i slibuje až 220 km na elektřinu podle CLTC. Export nepotvrzen

    BYD uvedl v Číně třetí generaci plug-in hybridního sedanu Qin Plus DM-i. Ve vyšších verzích slibuje až 220 km na elektřinu podle čínského cyklu CLTC. Oficiální ceny začínají na 79 900 jüanech, při úvodní slevě na 76 900 jüanech. Prodej mimo Čínu zatím potvrzený není.

    · Tech › Automoto

  23. První sériová výroba GaN čipů na 300mm waferech? Infineon ji chystá ve Villachu

    Infineon plánuje do roku 2034 investovat přibližně 1,1 miliardy eur do závodu ve Villachu. Podle firmy tam má koncem roku 2027 začít první objemová výroba GaN čipů na 300mm waferech; prvenství ale není nezávisle ověřené.

    · Tech › Automoto

  24. Leapmotor B05 za 720 tisíc má vyšší nabíjecí špičku než Elroq, ale ujede míň

    Leapmotor B05 Life Pro za ceníkových 720 000 Kč udává 156 kW, Elroq 85 a Enyaq 85 jen 135 kW. Levnější auto má ale menší kufr i dojezd a maximální výkon ještě neříká nic o délce nabíjení.

    · Tech › Automoto

  25. Čínský Svolt vyrábí polopevnou baterii, slibuje dobít 500 km za 12 minut

    Pět set kilometrů dojezdu za dvanáct minut u stojanu a teoretická životnost přes milion kilometrů. Čínský výrobce Svolt Energy spustil v závodě v Čchang-čou sériovou výrobu polopevné baterie Dragon Armor o kapacitě 100 kWh, jejíž výrobní náklady jsou podle firmy stejné jako u dnešních běžných...

    · Tech › Automoto

  26. Čínské elektromobily obcházejí dodatečná cla přes zánovní ojetiny

    Nové čínské elektromobily v EU čelí kombinaci základního a dodatečného cla až 45,3 %, zatímco zánovní vozy s nájezdem nad 6 000 km podléhají jen základní desetiprocentní sazbě. Platforma CEVM od ledna do konce září vyvezla do EU 7 900 ojetých vozů, meziročně o 280 % více.

    · Tech › Automoto

  27. Dacii Spring za 419 900 Kč nenabijete rychle. MG4 Urban to umí, ale stojí víc

    Základní Dacia Spring za 419 900 Kč nemá DC nabíjení a dojede 222 km WLTP. MG4 EV Urban za 599 990 Kč nabízí 325 km a DC 82 kW, je ale o 180 090 Kč dražší. Spring lze s DC doplnit.

    · Tech › Automoto

  28. LG vyrábí baterie v Polsku. Závod dodá i obří úložiště pro síť

    LG Energy Solution vyrábí u Vratislavi baterie pro elektromobily i velká energetická úložiště. Závod má kapacitu přibližně 70 GWh ročně a dodává 204 kontejnerových jednotek pro polské úložiště Žarnowiec.

    · Tech › Automoto

  29. Kia EV4 ujede dál než Škoda Elroq, za tepelné čerpadlo si ale připlatíte u obou

    Škoda Elroq 85 Selection stojí podle ceníku 1 032 000 Kč, Kia EV4 Hatchback Air 1 074 980 Kč. Kia slibuje delší dojezd, jenže v obou těchto výbavách je tepelné čerpadlo za příplatek a Elroq má víc výkonu.

    · Tech › Automoto

  30. Volkswagen zvažuje pro Škodu i VW techniku od XPengu: ušetří až 5 miliard eur

    Koncern Volkswagen zvažuje výrazný obrat ve své softwarové strategii pro evropský trh. Zatímco původní plán počítal u západních modelů s americkou architekturou vyvíjenou společně s Rivianem, vedení značek Volkswagen, Škoda a Cupra nyní navrhuje nasadit čínskou elektronickou architekturu CEA...

    · Tech › Automoto